styrodur polistyren na ocieplenie fundamentów

styrodur
Duża wytrzymałość na ściskanie i wilgoć styroduru powoduje, że produkt ten jest właściwy jako izolacja pod wszelkie typy podłóg. Montowanie styroduru pod betonem wygląda następująco; styrodur umieszcza się bezpośrednio na płaskim i stabilnym fundamencie. Następnie układa się folię PE na izolacji, aby powstrzymać przedostawanie się zaprawy pomiędzy spoiny płyt. Nieco inaczej wygląda montaż styroduru nad betonem. Wtedy styrodur układa się na gładkiej powierzchni betonu. Między beton a izolację umieszcza się surowiec , który stanowi barierę dla pary wodnej. Czyni w taki sposób aby uniknąć powstania mostów termicznych.


Wysoka wytrzymałość na ściskanie a także wilgoć styroduru powoduje, że surowiec ten stanowi odpowiednią izolację pod różnego rodzaju podłogi. Obliczenia pokazują, że najbardziej stosownym miejscem do montażu izolacji termicznej w przestrzeniach ogrzewanych stanowi zimna strona konstrukcji. styrodur montuje się na zewnątrz ściany piwnicy z zastosowaniem stosownego środka. Łączenie płyt ze sobą jest korzystne w czasie montażu jako, że nacisk ziemi spowoduje, że płyty zostają w miejscu. Płyty, mogące mieć kontakt z wodą przez długi okres czasu, sklejanie okazuje się konieczne. Styrodur jest bardzo drogim ale również skuteczniejszym produktem do izolacji fundamentów w porównaniu z tradycyjnymi tego typu materiałami.

Styrodur szczególnie często stosowany jest do izolacji w piwnicach. Korzystne jest wówczas zastosowanie płyt ryflowanych posiadających rowki umożliwiającymi przewietrzanie zawilgoconej ściany i odpływ wody. Głównie występują płyty ze styrodur , których wymiary wynoszą 60x125cm. Cena ich waha się od 500zł za 1m3 a zatem 25zł za 1m2 płyty , której grubość wynosi 5cm. W porównaniu ze styropianem jest to więc drogi materiał ale do pewnych zastosowań, szczególnie przy dociepleniach istniejących budynków niezastąpione. Często poleca się ocieplenie styrodurem istniejącego tarasu nad pokojem dziennym. Pomimo że strop był już ocieplony styrosupremą, jednak ubytki ciepła są znaczne. Nie było możliwe pogrubienie warstwy ocieplenia z powodu kolizji posadzki z drzwiami balkonowymi przy wejściu na taras. Zastosowanie styroduru zamiast styrosupremy znakomicie rozwiązało problem odpowiedniego ocieplenia balkonu nad dziennym pokojem.