kołki do styropianu porotherm

Wprawdzie do przymocowania izolacji cieplnej do podłoża wystarczająca jest klejowa zaprawa, to na dodatek stabilność płyt ociepleniowych można wzmocnić kiedy się używa kołki do styropianu mocujące tzw. dyble kotwiące. W głównej mierze stosuje się je jako uzupełnienie mocowania płyt ze styropianu przy docieplania budynków. O trwałości całego systemu dociepleń decyduje ilość, rodzaj, głębokość wbicia oraz usytuowanie kołków do styropianu. Dlatego wszystkie te parametry powinny zostać określone przez projektanta systemu. Jest to także konieczne w przypadku każdego nietypowego rozmieszczeniakołków do styropianu.

kołki do styropianu

Mało kto zdaje sobie sprawę na jakie mało istotne wydawałoby się rzeczy trzeba zwrócić uwagę kiedy montowane są kołki do styropianu. Niedopuszcalny jest jednoczesny montaż korpusu kołków do styropianu razem z trzpieniem. Bezwarunkowo trzeba zwrócić uwagę na to, aby trzpienie kołków do styropianu osadzane były w dziurze w pierwszej kolejności, do momentu aż oprze się kołnierz o izolację. Kołki do styropianu należy montować w taki sposób aby trzon wbijać w otwór korpusu delikatnie uderzając młotkiem, do momentu, aż nastąpi całkowite rozparcie kołków do styropianu, to znaczy gdy główka trzpienia zlicuje się z płaszczyzną kołnierza. Niezmiernie istotne jest aby otwory w materiałach kruchych, porowatych i ceramice drążonej robić bez użycia udaru. 

Stosując kołki do styropianu należy stosować się do kilku zasad. Obowiązująca norma kołków do styropianu wynosi 4 szt./m2. W strefie krawędziowej natomiast stosuje się sześć sztuk na metr kwadratowy. Kolejną zasadą jest, że w bydynkach od 10 do 20 m wysokości powinno się zastosować 6 kołków do styropianu na 1m2. W krawędziowej strefie natomiast do zamocowania płyty styropianowej stosuje się ośmiu kołków do styropianu na kżdy metr kwadratowy. W budynkach , które mają więcej niż dwadzieścia metrów wysokości należne użyć 10 szt./m2, a w strefie krawędziowej 14szt./m2.