mapelastic |
Mapelastic dostarczany jest w formie dwóch komponentów, które należy połączyć ze sobą bez dodatku wody lub innych cieczy. mapelastic w postaci zaprawy nakłada się ręcznie pacą albo metodą natryskową na czystą oraz nośną powierzchnię, która wcześniej została zwilżona wodą. Mapelastic nakładany jest warstwą, której grubość wynosi do 2 mm. Na podłożach , na których występują rysy zaleca się wcześniejsze wtopienie w warstwę zaprawy siatki wykonanej ze szklanych włókien. Mapelastic charakteryzuje się wodoszczelnością przy ciśnieniu na poziomie 0,5 MPa czyli ok. 50 m słupa wody oraz odpornością na powstawanie rys w powierzchni podłoża – nie odnotowano rys powłoki przy rozwartości rysy 2,5 mm.
Mapelastic kiedy wyschnie tworzy niezwykle elastyczną, odporną na wilgoć i substancje chemiczne powłokę hydroizolacyjną dzięki czemu chroni powierzchnie i umożliwia utrzymanie ich w dobrej kondycji na długo. Powierzchnie łatwo chłonące wilgoć przed sporządzeniem powłoki izolującej trzeba zwilżyć wodą. mapelastic powinno się nakładać powłoką o grubości maksymalnie 2mm z użyciem pacy stalowej albo przez natrysk. W czasie sporządzania izolacji można zatopić w niej siatkę wykonaną ze szklanego włókna w celu ograniczenia zużycia produktu jak również aby wzmocnić podłoże. Mapelastic trzeba zabezpieczyć przed opadami deszczu przez 24 godziny od nałożenia. Ceramiczne płytki albo naturalny kamień powinno się układać, przy użyciu zapraw klejowych o wysokich parametrach, po kompletnym wyschnięciu hydroizolacji Mapelastic a zatem po minimum 4 dobach.
Wiosną, na większości tarasów oraz balkonów rozpoczynają się istne kłopoty z odklejającymi się płytkami. Jeżeli mamy do czynienia ze starą powierzchnią, nałożenie mapelastic należy poprzedzić naprawą ewentualnych pęknięć powinno się zespolić przy pomocy żywicy poliestrowej lub epoksydowej. Największa różnica między tymi produktami sprowadza się do czasu wiązania stosownie 30 min i dobę. Jeżeli spękania mają duże rozmiary, trzeba zastosować stalowe klamry wzmacniające oraz połączyć nimi spękane części jastrychu. Robi to w wyniku poprzecznego nacięcia pęknięcia, co 20-30 cm, nałożenie stalowej klamry a także zalanie jej żywicą. Dopiero wówczas na tak przygotowaną, naprawioną powierzchnię można nałożyć mapelastic.